KROPELKI- nauczanie zdalne, 30.11.2020.

 

  1. Jak żyły dinozaury?

https://www.youtube.com/watch?v=Wn8XdUPZx0w

 

 

Ogon, tułów, szyja, głowa…
Postać prawie jest gotowa.
Jeszcze tylko cztery nogi i wychodzi potwór srogi.
Taki duży wśród zarośli…
Pewnie byśmy za nim poszli.
Lecz to było wieki temu.
Teraz już go nie znajdziemy.
A dlaczego?
Bo wymarły.
Mam na myśli – …………..(dinozaury).

 Kilka ciekawostek o dinozaurach.

  • Słowo „dinozaur” znaczy jaszczur i jest to właściwe określenie, bo dinozaury były gadami – jak obecne jaszczurki. Skórę miały pokrytą łuskami i składały jaja, z których wykluwały się małe dinozaury.
  • Niektóre dinozaury chodziły na dwóch nogach i przypominały kangura (wielkiego kangura), inne na czterech – niczym dzisiejsze słonie.
  • Największą zagadką dotyczącą dinozaurów jest próba odpowiedzi na pytanie: Dlaczego wy­ginęły? Stało się to przed 65 milionami lat. Istnieje na ten temat wiele teorii, lecz żadna nie wyjaśnia do końca wszystkich faktów, które przedstawiają wykopaliska. Jedna z teorii zakła­da, że przyczyną wyginięcia dinozaurów była wielka katastrofa. Może kula ziemska została otoczona pyłem kosmicznym powstałym przez eksplozję jakiejś gwiazdy? Inni uważają, że na Ziemię spadł olbrzymi meteoryt, a pył, który się wzniósł po jego uderzeniu, mógł zaciemnić Słońce na długie lata. Bez światła słonecznego nie mogą rosnąć rośliny, którymi żywiły się zwierzęta roślinożerne. Z braku ciepła słonecznego wiele zwierząt zamarzło. Kolejnym etapem była fala upałów. Po opadnięciu pyłów para wodna, powstała na skutek upadku meteorytu, zatrzymywała promienie słoneczne, co spowodowało bardzo silne ogrzanie powierzchni Zie­mi (efekt cieplarniany) i znaczna ilość zwierząt wymarła, nie mogąc znieść upału. Niektórzy uczeni uważają, że dinozaury wyginęły z powodu zmian klimatu – bardzo duże wahania tem­peratury spowodowały, że zmiennocieplne dinozaury nie mogły im sprostać. Inni sądzą, że odpowiedzialne za wyginięcie dinozaurów są inne zwierzęta (ssaki i ptaki) żywiące się jajami. Możliwe, że to one nocą, korzystając z nieobecności rodziców, nie mogących bronić swojego potomstwa, wykradały jaja, ograniczając w ten sposób liczbę młodych osobników. Istnieje też teoria, że dinozaury roślinożerne zatruły się nowo powstałymi na przestrzeni lat roślinami kwiatowymi zawierającymi truciznę, która dla dinozaurów była śmiertelna. Wymarcie zwierząt roślinożernych musiało spowodować stopniowe zagłodzenie się zwierząt mięsożernych, które się nimi żywiły. Zmianie uległo również środowisko życia dinozaurów. W ciągu ostatnich kilku milionów lat ery dinozaurów opadł poziom morza na całej kuli ziemskiej, wyłaniały się nowe lądy, góry. Płytkie wody, które zajmowały olbrzymie przestrzenie, zaczęły znikać, a zwierzęta, które tam żyły, utraciły swoje dotychczasowe siedliska. Nie mogąc dostosować się do tych zmian, umierały.

 

  1. Świat dinozaurów- stworzenie makiety. Kolorowanie, malowanie farbami, wycinanie dinozaurów i projektowanie makiety według pomysłu dzieci.

             

 

 

              

   

 Propozycje prac do wyboru.

 

  1. Dinozaury- analiza słuchowo- wzrokowa wyrazu: dzielenie na sylaby i na głoski, układanie napisu z rozsypanki literowej- według indywidualnych możliwości dzieci.

 

  1. Nauka prostej rymowanki. Wypowiadanie jej z różną intonacją, cicho, głośno, wolno itp.

Wujek Franek, ciotka Laura,

zobaczyli dinozaura.

Jak podnieśli krzyk,

to dinozaur znikł.

  1. Zdania w kartach pracy: cz. 2, str. 28, 29; ( do uzupełnienia po odebraniu książek z przedszkola)

 

 

wtorek 26 styczeń 2021
1510015
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
1532
1198
3883
26185

BIP Logo

Godło Polski i napis Ministerstwo Edukacji Narodowej - przeniesienie do strony głównej serwisu