Kilka rad dla rodziców

1. NA OKU - Na plaży nie spuszczaj dziecka nawet na chwilę z oka. Trzylatek może utopić się nawet w wodzie do kolan, a niewielka fala może go przewrócić. Gdy maluch pluska się w wodzie, zawsze musisz być przy nim.

2. KAPOK OBOWIĄZKOWY - Na łódce, kajaku czy rowerze wodnym zawsze zakładaj dziecku kapok. Buntuje się? Trudno. Albo da się przekonać, albo z przejażdżki nici. W tej kwestii nie możesz ustąpić.

3. ROWER = KASK - Gdy podarujesz maluchowi pierwszy rowerek, od razu kup mu kask. Wprawdzie trójkołowiec nie jest wywrotny i twój młody cyklista byłby na nim bezpieczny i bez kasku, ale... jeśli od początku przyzwyczai się do jeżdżenia w kasku, później nie będzie się buntował. Jazda w kasku będzie dla niego jak bieganie po podwórku w butach.

4. JADĘ SAM - Na pierwsze samodzielne jazdy na rowerze oprócz kasku załóż dziecku długie spodnie, wtedy ewentualny upadek nie będzie tak bolesny. Unikaj piaszczystych dróg, na których łatwo się przewrócić, bo maluch na długo zniechęci się do dwóch kółek. Nie każ dziecku jechać po wąskich chodnikach wzdłuż jezdni (na początku jazda prosto to nie lada sztuka, rower może "sam" skręcić na jezdnię). Jeżeli maluch jedzie wzdłuż drogi, ty zawsze idź po stronie jezdni. W razie, czego będziesz mogła w porę złapać małego cyklistę. Przy przeprawie przez jezdnię każ dziecku zsiąść z roweru.

5. PASAŻER NA ROWERZE - Nigdy nie woź dziecka na bagażniku czy ramie roweru. Jeśli chcesz zabrać małego pasażera, musisz mieć dla niego specjalny fotelik. Uwaga! Popularne krzesełka z wikliny nie chronią dziecka w razie upadku. Bezpieczny fotelik powinien być zrobiony z mocnego plastiku, a maluch musi być do niego przypięty pięcio- lub trzypunktowymi pasami. Nóżki dziecka powinny być zabezpieczone plastikowymi paskami, tak by nie mogło ich włożyć w szprychy. No i koniecznie powinno mieć kask na głowie.

6. OCHRONA ROLKARZA - Nie daj się zwieść sprawności swojego dziecka. Na rolkach czy wrotkach bardzo łatwo się przewrócić. Wystarczy chwila nieuwagi i już kolano czy łokieć rozbite. Mały rolkarz powinien mieć na sobie obowiązkowo kask oraz ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki (te łamią się z zadziwiającą łatwością).

7. ODBLASKOWE LATO - Podstawowe wakacyjne wyposażenie malucha to światełka odblaskowe na kurtce i butach. Kurtka z odblaskowymi wszywkami czy błyszczące w ciemnościach buty zapewnią twojemu dziecku większe bezpieczeństwo na drodze.

8. UWAGA, PIES! - Naucz dziecko, jak ma się zachowywać wobec obcych psów. Podstawowe zasady to:
     - nie zaczepiać,
     - nie wchodzić na jego teren,
     - nie patrzyć mu w oczy,
     - nie uciekać.
Mogłoby to sprowokować psa do ataku. Jeśli zwierzę podejdzie blisko, maluch powinien stać nieruchomo (stopy blisko siebie, łokcie przyciśnięte do piersi, dłonie na szyi) i w żadnym wypadku nie krzyczeć. Najprawdopodobniej pies obwącha go i sobie pójdzie.

sobota 15 sierpień 2020
1303826
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
232
647
7202
21769

BIP Logo

Godło Polski i napis Ministerstwo Edukacji Narodowej - przeniesienie do strony głównej serwisu