Propozycje zadań na czas przedświąteczny

Tematyka: WESOŁYCH ŚWIĄT

Książka nr 2 do strony 29

Książka CZYTANIE I PISANIE do strony 32

Książka LICZENIE do strony 32

Uzupełniamy również ewentualne braki powstałe wcześniej.

ZAJĘCIA PLASTYCZNE:

• kartka świąteczna (wykorzystujemy to co posiadamy np.; stare kartki bożonarodzeniowe, torebki świąteczne, papier kolorowy, bibułę, kredki, pastelinę)

Na złożonej kartce z kolorowego bloku technicznego A4, naklejamy wycięte elementy świąteczne.

GIMNASTYKA BUZI I JĘZYKA:

“Ćwiczenia aktorskie” - tzw. ćwiczenia dykcji

• wciągamy powietrze nosem, a następnie długo wypuszczamy ustami
  • nabieramy powietrza i przesuwamy je z policzka do policzka
  • na jednym wydechu liczymy do 10
  • powtarzamy sylaby; ho-ho, hi-hi,hu-hu, muuuuu, mi-ko,li-fa,hi-ma
  • powtarzamy wyrażenia (wolno, przesadnie wyraźnie); sucha szosa, żółte żelki, różowy rower, szara szafa.

ZABAWY MATEMATYCZNE

Na przygotowanej papierowej choince dzieci układają wycięte wcześniej papierowe bombki (4 duże, 5 małych). Przeliczają duże, potem małe. Następnie układają bombki w szeregu i przeliczają od lewej do prawej, od prawej do lewej.

Prowadzący wymyśla zadania matematyczne np.:

• Na choince Tomek powiesił 2 duże bombki, a Marta 3 małe. Ile bombek wisi na choince?
  • Na choince wiszą 4 małe bombki i 1 duża, Kot zbił wszystkie małe. Ile bombek zostało na choince?  (można dla utrudnienia wykorzystać również kolory i zadania wzbogacać tzn. wisiały 2 czerwone małe i 3 zielone duże bombki.

Dla chętnych można próbować, by dzieci układały zadania matematyczne,

ZAJĘCIA MUZYCZNE:

• poznanie pastorałki “ŚWIEĆ GWIAZDECZKO MAŁA ŚWIEĆ”